S-1167B25-I6T2U
Mfr.Part #
S-1167B25-I6T2U
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SNT6A
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
PSRR :
70dB (1kHz)
Current - Output :
150mA
Output Voltage 1 :
2.5V
Package / Case :
6-SMD, Flat Leads
Series :
S-1167
ECCN Code :
EAR99
Output Type :
FIXED
Protection Features :
Over Current
Output Voltage1-Min :
2.475V
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-F6
Output Voltage1-Max :
2.525V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 100mA
Number of Terminations :
6
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Pin Count :
6
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Regulators :
1
Current - Supply (Max) :
16μA
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Functions :
1
Input Voltage (Min) :
2V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Output Configuration :
Positive
Terminal Finish :
Tin
Height Seated (Max) :
0.5mm