S-1167B25-I6T2G
Mfr.Part #
S-1167B25-I6T2G
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SNT6A
Voltage Regulators - Linear
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Pbfree Code :
yes
Number of Regulators :
1
Number of Terminations :
6
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Output Voltage1-Max :
2.525V
Control Features :
Enable
Pin Count :
6
JESD-609 Code :
e6
Current - Output :
150mA
JESD-30 Code :
R-PDSO-F6
Protection Features :
Over Current
Series :
S-1167
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Height Seated (Max) :
0.5mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Current - Quiescent (Iq) :
900nA
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
6-SMD, Flat Leads
Reach Compliance Code :
Compliant
Output Voltage 1 :
2.5V
PSRR :
70dB (1kHz)
Current - Supply (Max) :
16μA
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Output Type :
FIXED
Output Voltage1-Min :
2.475V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 100mA
Terminal Pitch :
0.5mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Input Voltage (Min) :
2V
Number of Functions :
1
Datasheets
S-1167B25-I6T2G
ABLIC S-1167B25-I6T2G
Enable Fixed 0.5mm PMIC S-1167 Series 6 6-SMD, Flat Leads
S-1167B25-I6T2G Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a 6-SMD, Flat Leads case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 6 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~85°C TA degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 150mA on this regulator. The total number of pins in the regulator is 6. As part of the S-1167 Series, this IC voltage regulator belongs to that category.