S-1167B21-I6T2G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-1167B21-I6T2G
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.1V 150MA SNT6A
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Pbfree Code :
yes
Control Features :
Enable
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Output :
150mA
Height Seated (Max) :
0.5mm
Output Voltage 1 :
2.1V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Regulators :
1
Current - Supply (Max) :
16μA
Surface Mount :
yes
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 100mA
Pin Count :
6
Number of Functions :
1
Output Type :
FIXED
Output Voltage1-Min :
2.079V
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
Dual
Protection Features :
Over Current
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Input Voltage (Min) :
2V
Series :
S-1167
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.1V
Terminal Finish :
TIN BISMUTH
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e6
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Pitch :
0.5mm
Package / Case :
6-SMD, Flat Leads
Output Configuration :
Positive
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Quiescent (Iq) :
900nA
Number of Terminations :
6
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
PSRR :
70dB (1kHz)
Datasheets
S-1167B21-I6T2G
ABLIC S-1167B21-I6T2G
[Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1167B21-I6T2G] Overview
This linear voltage regulator, manufactured by ABLIC, with the part number S-1167B21-I6T2G, is an essential component for stable power management in various electronic devices. Designed to provide a consistent output voltage of 2.1V with a maximum current of 150mA, this integrated circuit ensures reliable performance in demanding applications.
S-1167B21-I6T2G Features
  • Stable output voltage of 2.1V
  • Maximum output current of 150mA