S-1165B33MC-N6STFU
Mfr.Part #
S-1165B33MC-N6STFU
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Series :
S-1165
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Output :
200mA
Protection Features :
Over Current
Output Configuration :
Positive
Current - Quiescent (Iq) :
65μA
PSRR :
70dB (1kHz)
Number of Regulators :
1
Output Type :
FIXED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 200mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Mounting Type :
Surface Mount
ABLIC S-1165B33MC-N6STFU
Enable Fixed PMIC S-1165 Series SC-74A, SOT-753
S-1165B33MC-N6STFU Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a SC-74A, SOT-753 case. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~85°C TA degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 200mA on this regulator. As part of the S-1165 Series, this IC voltage regulator belongs to that category.