S-1155B47-U5T1U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-1155B47-U5T1U
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SOT-89-5/6
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 4.7V 500MA SOT89-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Configuration :
Positive
Number of Terminations :
5
Series :
S-1155
Current - Output :
500mA
Length :
4.5mm
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Number of Regulators :
1
Current - Supply (Max) :
90μA
Output Voltage 1 :
4.7V
Output Voltage1-Min :
4.653V
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Width :
2.5mm
Number of Functions :
1
Package / Case :
SOT-89-5/6
Pin Count :
5
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Type :
FIXED
Factory Lead Time :
18 Weeks
PSRR :
60dB (1kHz)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Dropout (Max) :
0.1V @ 200mA
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Protection Features :
Overcurrent, Thermal Shutdown
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.7V
Output Voltage1-Max :
4.747V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Control Features :
Enable
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Datasheets
S-1155B47-U5T1U
ABLIC S-1155B47-U5T1U
[Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1155B47-U5T1U] Overview
With a steady output voltage of 4.7V and a maximum current capacity of 500mA, the S-1155B47-U5T1U ensures stable power delivery, making it ideal for a diverse range of industrial and consumer electronics.
S-1155B47-U5T1U Features
  • Robust Linear Voltage Regulation: Ensures stable output voltage for consistent performance.
  • High Current Capacity: Capable of delivering up to 500mA of current for demanding applications.