S-1155B28-U5T1U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-1155B28-U5T1U
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SOT-89-5/6
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.8V 500MA SOT89-5
Stock
18
In Stock :
18
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Width :
2.5mm
Series :
S-1155
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Terminal Position :
Dual
Output Voltage1-Min :
2.772V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Output Voltage 1 :
2.8V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Protection Features :
Overcurrent, Thermal Shutdown
Output Voltage1-Max :
2.828V
Current - Supply (Max) :
90μA
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
EAR99
Length :
4.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
PSRR :
65dB (1kHz)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
SOT-89-5/6
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage Dropout (Max) :
0.1V @ 200mA
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Output Type :
FIXED
Current - Output :
500mA