S-1142A27I-E6T1U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-1142A27I-E6T1U
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
6-SOIC Variation (0.154, 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.7V 200MA 6HSOP
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage - Input (Max) :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Supply (Max) :
9μA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Configuration :
Positive
Series :
S-1142A/B
Voltage Dropout (Max) :
0.82V @ 200mA
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
20 Weeks
Output Type :
FIXED
PSRR :
45dB (100Hz)
Current - Output :
200mA
ECCN Code :
EAR99
Number of Regulators :
1
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Control Features :
Enable
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Protection Features :
Over Current, Thermal Shutdown
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.7V
Datasheets
S-1142A27I-E6T1U
Introducing Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1142A27I-E6T1U from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:6-SOIC Variation (0.154, 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins, S-1142A27I-E6T1U pinout, S-1142A27I-E6T1U datasheet PDF, S-1142A27I-E6T1U amp .Beyond Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1142A27I-E6T1U ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
ABLIC S-1142A27I-E6T1U
[Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1142A27I-E6T1U] Overview
With an output voltage of 2.7V and a current handling capacity of 200mA, this regulator comes in a compact 6HSOP package, making it ideal for space-constrained environments without compromising on functionality.
[S-1142A27I-E6T1U] Features
  • Output Voltage: 2.7V
  • Current Rating: 200mA