S-1137D28-U5T1U
Mfr.Part #
S-1137D28-U5T1U
Package / Case
SOT-89-5/6
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SOT89-5
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Package / Case :
SOT-89-5/6
Output Voltage 1 :
2.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.31V @ 300mA
Current - Output :
300mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
4.5mm
PSRR :
70dB (1kHz)
Series :
S-1137
Output Voltage1-Min :
2.772V
1
Width :
2.5mm
Output Voltage1-Max :
2.828V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Voltage - Input (Max) :
5.5V