S-1137A26-M5T1U
Mfr.Part #
S-1137A26-M5T1U
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 2.6V 300MA SOT23-5
5
Protection Features :
Over Current
Enable, Soft Start
Terminal Pitch :
0.95mm
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.6V
Output Voltage 1 :
2.6V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 300mA
yes
JESD-609 Code :
e3
Output Voltage1-Max :
2.626V
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Current - Output :
300mA
Output Voltage1-Min :
2.574V
PSRR :
70dB (1kHz)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Output Configuration :
Positive
Length :
2.9mm
Not Qualified
Terminal Finish :
Tin
65μA
Datasheets
S-1137A26-M5T1U
ABLIC S-1137A26-M5T1U
Enable, Soft Start Fixed 0.95mm PMIC S-1137 Series 5 SC-74A, SOT-753
S-1137A26-M5T1U Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in SC-74A, SOT-753 case. On the Linear IC itself, there are 5 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~85°C TA degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 300mA from this regulator IC. There are a total of 5 pins on this board. This IC regulator is a part of the S-1137 Series of devices.