S-1137A18-M5T1U
Mfr.Part #
S-1137A18-M5T1U
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-5
Voltage Dropout (Max) :
0.42V @ 300mA
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Current - Output :
300mA
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Output Type :
FIXED
JESD-609 Code :
e3
Output Voltage 1 :
1.8V
1
Protection Features :
Over Current
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Enable, Soft Start
Terminal Finish :
Tin
Output Configuration :
Positive
Length :
2.9mm
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
0.95mm
PSRR :
70dB (1kHz)
Datasheets
S-1137A18-M5T1U
ABLIC S-1137A18-M5T1U
Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1137A18-M5T1U Overview
The Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1137A18-M5T1U is a high-performance, low-dropout linear regulator designed for a stable and reliable power management solution. Manufactured by ABLIC, a leader in semiconductor solutions, this regulator ensures a continuous 1.8V output while handling loads up to 300mA. Its compact SOT-235 package makes it an ideal choice for space-constrained applications. The S-1137A18-M5T1U combines advanced technology and innovative design, providing enhanced efficiency and excellent thermal performance, making it a prime choice for sophisticated electronic assemblies.