S-1137A14-M5T1U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-1137A14-M5T1U
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.4V 300MA SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable, Soft Start
Surface Mount :
yes
Current - Supply (Max) :
65μA
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Number of Terminations :
5
Terminal Pitch :
0.95mm
Number of Regulators :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Functions :
1
Terminal Position :
Dual
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 300mA
Terminal Form :
Gull wing
Output Configuration :
Positive
Series :
S-1137
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Pin Count :
5
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Length :
2.9mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.4V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
PSRR :
70dB (1kHz)
Output Type :
FIXED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Output Voltage 1 :
1.4V
Protection Features :
Over Current
Current - Output :
300mA
Datasheets
S-1137A14-M5T1U
ABLIC S-1137A14-M5T1U
Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1137A14-M5T1U Overview
With a compact SOT235 package, this regulator delivers a steady output voltage of 1.4V with a maximum current of 300mA, making it ideal for a wide range of applications where precise voltage control is essential.
S-1137A14-M5T1U Features
  • Stable and precise voltage regulation
  • Compact SOT235 package
  • Output voltage: 1.4V
  • Maximum current: 300mA