S-1135D21-U5T1G
Mfr.Part #
S-1135D21-U5T1G
Description
IC REG LINEAR 2.1V 300MA SOT89-5
Width :
2.5mm
Dropout Voltage1-Max :
0.32V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.1V
Length :
4.5mm
Output Voltage1-Min :
2.079V
PSRR :
65dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Voltage 1 :
2.1V
Current - Output :
300mA
Datasheets
S-1135D21-U5T1G
ABLIC S-1135D21-U5T1G
Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1135D21-U5T1G Overview
The Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1135D21-U5T1G is a high-performance, low-dropout linear voltage regulator designed to deliver a stable 2.1V output from a wider input voltage range. Manufactured by ABLIC, a leader in semiconductor solutions, this regulator features an excellent transient response and low power consumption, making it ideal for sensitive electronic applications. Its compact SOT895 package ensures that it can be integrated into space-constrained designs, providing reliable power management with minimal footprint.
S-1135D21-U5T1G Features
  • Output Voltage: 2.1V
  • Output Current: 300 mA