S-1135C35-U5T1G
Mfr.Part #
S-1135C35-U5T1G
Description
IC REG LINEAR 3.5V 300MA SOT89-5
Current - Output :
300mA
Dropout Voltage1-Max :
0.26V
Output Voltage1-Max :
3.535V
Output Voltage 1 :
3.5V
Surface Mount :
yes
Output Voltage1-Min :
3.465V
Width :
2.5mm
Voltage - Input (Max) :
5.5V
PSRR :
65dB (1kHz)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.5V
Length :
4.5mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
S-1135C35-U5T1G
ABLIC S-1135C35-U5T1G
Enable Fixed PMIC S-1135 Series 5 SOT-89-5/6
S-1135C35-U5T1G Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A SOT-89-5/6 case contains the Liner IC. In total, there are 5 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~85°C TA degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 300mA. The chip on which this is based has an overall count of 5 pins. In fact, it is voltage regulator IC of the S-1135 Series of cameras.