S-1135C22-U5T1U
Mfr.Part #
S-1135C22-U5T1U
Description
IC REG LINEAR 2.2V 300MA SOT89-5
Dropout Voltage1-Max :
0.32V
Width :
2.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
4.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage1-Max :
2.222V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.2V
Current - Output :
300mA
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
10
JESD-609 Code :
e3
S-1135
Factory Lead Time :
18 Weeks
Output Voltage 1 :
2.2V
PSRR :
65dB (1kHz)
Surface Mount
Datasheets
S-1135C22-U5T1U
ABLIC S-1135C22-U5T1U
Enable Fixed PMIC S-1135 Series 5 SOT-89-5/6
S-1135C22-U5T1U Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In SOT-89-5/6 cases, it is packaged. This gadget has 5 terminations on it, each with a different function. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~85°C TA degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 300mA at the moment. 5 pins make up the sum of this IC voltage regulator. It belongs to the S-1135 Series of regulators.