S-1135B17-U5T1U
Mfr.Part #
S-1135B17-U5T1U
Description
IC REG LINEAR 1.7V 300MA SOT89-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Output Voltage 1 :
1.7V
Current - Output :
300mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
PSRR :
65dB (1kHz)
1μA
JESD-609 Code :
e3
Length :
4.5mm
Width :
2.5mm
Dropout Voltage1-Max :
0.38V
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.7V
Datasheets
S-1135B17-U5T1U
ABLIC S-1135B17-U5T1U
Enable Fixed PMIC S-1135 Series 5 SOT-89-5/6
S-1135B17-U5T1U Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a SOT-89-5/6 case is used. On the Voltage regulator IC, there are 5 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~85°C TA degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 300mA. A total of 5 pins are located on this chip, making it the size of a standard chip. The S-1135 Series is a series of products made by D-Link.