S-1135A29-U5T1G
Mfr.Part #
S-1135A29-U5T1G
Description
IC REG LINEAR 2.9V 300MA SOT89-5
65μA
Output Voltage1-Max :
2.929V
Length :
4.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.9V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Width :
2.5mm
Positive
Terminal Form :
Flat
Current - Output :
300mA
PSRR :
65dB (1kHz)
Output Voltage 1 :
2.9V
Dropout Voltage1-Max :
0.26V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
S-1135A29-U5T1G
ABLIC S-1135A29-U5T1G
Enable Fixed PMIC S-1135 Series 5 SOT-89-5/6
S-1135A29-U5T1G Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A SOT-89-5/6 case contains the Liner IC. In total, there are 5 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~85°C TA degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 300mA. There are 5 pins in total on this board. In fact, it is voltage regulator IC of the S-1135 Series of cameras.