S-1135A24-U5T1U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-1135A24-U5T1U
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SOT-89-5/6
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.4V 300MA SOT89-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dropout Voltage1-Max :
0.32V
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Output Voltage1-Min :
2.376V
Number of Regulators :
1
Pin Count :
5
Current - Supply (Max) :
65μA
Output Type :
FIXED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
2.5mm
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Configuration :
Positive
Control Features :
Enable
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
yes
Current - Output :
300mA
Output Voltage1-Max :
2.424V
PSRR :
65dB (1kHz)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Functions :
1
Protection Features :
Over Current
Length :
4.5mm
Package / Case :
SOT-89-5/6
Number of Terminations :
5
Output Voltage 1 :
2.4V
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Series :
S-1135
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.4V