S-1135A13-U5T1U
Mfr.Part #
S-1135A13-U5T1U
Description
IC REG LINEAR 1.3V 300MA SOT89-5
Stock
987
In Stock :
987
Width :
2.5mm
R-PDSO-F5
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Dropout Voltage1-Max :
0.47V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.3V
Output Voltage 1 :
1.3V
PSRR :
65dB (1kHz)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Current - Output :
300mA
Length :
4.5mm
Voltage - Input (Max) :
5.5V
260
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
S-1135A13-U5T1U
ABLIC S-1135A13-U5T1U
[Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1135A13-U5T1U] Overview
Introducing the ABLIC S-1135A13-U5T1U, a high-performance linear voltage regulator meticulously engineered to meet the stringent demands of modern electronic applications. This Integrated Circuit (IC) marvel boasts unparalleled stability and precision, offering a constant output voltage of 1.3V with a robust current rating of 300mA. Crafted with utmost precision, this regulator ensures optimal performance even in the most demanding scenarios.
[S-1135A13-U5T1U] Features
  • Precision linear voltage regulation
  • Stable 1.3V output voltage
  • High output current capability of 300mA