S-1135A12-U5T1U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-1135A12-U5T1U
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SOT-89-5/6
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.2V 300MA SOT89-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
SOT-89-5/6
Width :
2.5mm
Series :
S-1135
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Output :
300mA
Terminal Form :
Flat
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Protection Features :
Over Current
Output Type :
FIXED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Dropout Voltage1-Max :
0.53V
Number of Regulators :
1
PSRR :
70dB (1kHz)
JESD-609 Code :
e3
Current - Supply (Max) :
65μA
Length :
4.5mm
Control Features :
Enable
Output Configuration :
Positive
Number of Functions :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Output Voltage 1 :
1.2V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
5
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount :
yes
Pin Count :
5
Datasheets
S-1135A12-U5T1U
ABLIC S-1135A12-U5T1U
Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1135A12-U5T1U Overview
The Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1135A12-U5T1U is a highly efficient and reliable solution designed to meet the rigorous demands of modern electronic devices. Manufactured by ABLIC, a leader in semiconductor solutions, this linear voltage regulator ensures a stable output voltage of 1.2V with a current capacity of up to 300mA. Its compact SOT-895 package makes it ideal for space-constrained applications. The S-1135A12-U5T1U is engineered to deliver low dropout performance, making it an essential component in power management solutions across various industries.