S-1133B41-U5T1U
Mfr.Part #
S-1133B41-U5T1U
Package / Case
SOT-89-5/6
Description
IC REG LINEAR 4.1V 300MA SOT89-5
Voltage Regulators - Linear
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
S-1133
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
PSRR :
60dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) :
10V
Terminal Form :
Flat
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.1V
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 100mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin
Package / Case :
SOT-89-5/6
Protection Features :
Over Current, Thermal Shutdown
Output Voltage1-Min :
4.059V
Output Voltage 1 :
4.1V
Current - Output :
300mA
Width :
2.5mm
Input Voltage (Min) :
2V
Length :
4.5mm
Current - Supply (Max) :
90μA
Datasheets
S-1133B41-U5T1U
ABLIC S-1133B41-U5T1U
Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1133B41-U5T1U Overview
Introducing the S-1133B41-U5T1U, a cutting-edge linear voltage regulator from ABLIC, designed for exceptional performance in a compact package. This robust component ensures a stable 4.1V output voltage with a capacity to deliver up to 300mA, making it an ideal solution for precision voltage regulation requirements. The SOT-895 package is engineered for space-saving on the PCB while offering reliable thermal performance and reduced power consumption. The Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1133B41-U5T1U is perfect for applications requiring a high degree of reliability and efficiency in voltage management.