S-1132B51-U5T1U
Mfr.Part #
S-1132B51-U5T1U
Package / Case
SOT-89-5/6
Description
IC REG LINEAR 5.1V 300MA SOT89-5
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Current - Output :
300mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage1-Min :
5.049V
40μA
Width :
2.5mm
Input Voltage (Min) :
2V
Length :
4.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Output Voltage 1 :
5.1V
PSRR :
65dB (1kHz)
Terminal Form :
Flat
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5.1V
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 100mA
Package / Case :
SOT-89-5/6
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Datasheets
S-1132B51-U5T1U
ABLIC S-1132B51-U5T1U
Enable Fixed PMIC S-1132 Series 5 SOT-89-5/6
S-1132B51-U5T1U Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A SOT-89-5/6 case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 5 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~85°C TA degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 300mA. There are 5 pins in total in this voltage regulator IC. Among the S-1132 Series, the IC voltage regulator is one of the most popular models.