S-1132B49-U5T1U
Mfr.Part #
S-1132B49-U5T1U
Package / Case
SOT-89-5/6
Description
IC REG LINEAR 4.9V 300MA SOT89-5
Current - Output :
300mA
Input Voltage (Min) :
2V
Output Voltage 1 :
4.9V
Terminal Form :
Flat
Width :
2.5mm
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.9V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 100mA
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Current - Supply (Max) :
40μA
Output Voltage1-Max :
4.949V
PSRR :
65dB (1kHz)
Package / Case :
SOT-89-5/6
Length :
4.5mm
Datasheets
S-1132B49-U5T1U
ABLIC S-1132B49-U5T1U
Enable Fixed PMIC S-1132 Series 5 SOT-89-5/6
S-1132B49-U5T1U Overview
In the case of Tape & Reel (TR) cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a SOT-89-5/6 case. The PMIC chip has 5 terminations. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at -40°C~85°C TA degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. Currently, 300mA are being output by it at the moment. The chip has a total of 5 pins on it, each with its own function. The phone is a member of the S-1132 Series.