S-1132B45-U5T1U
Mfr.Part #
S-1132B45-U5T1U
Package / Case
SOT-89-5/6
Description
IC REG LINEAR 4.5V 300MA SOT89-5
Output Voltage 1 :
4.5V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Terminal Form :
Flat
Input Voltage (Min) :
2V
Output Voltage1-Max :
4.545V
Length :
4.5mm
Package / Case :
SOT-89-5/6
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
PSRR :
65dB (1kHz)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Output Voltage1-Min :
4.455V
Series :
S-1132
Current - Supply (Max) :
40μA
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
2.5mm
Current - Output :
300mA
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 100mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Protection Features :
Over Current
Datasheets
S-1132B45-U5T1U
ABLIC S-1132B45-U5T1U
Enable Fixed PMIC S-1132 Series 5 SOT-89-5/6
S-1132B45-U5T1U Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a SOT-89-5/6 package. There are 5 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~85°C TA degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 300mA. IC voltage regulator has a sum of 5 pins. It is part of the S-1132 Series.