S-1132B44-M5T1U
Mfr.Part #
S-1132B44-M5T1U
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 4.4V 300MA SOT23-5
Stock
18
In Stock :
18
Voltage Regulators - Linear
Terminal Pitch :
0.95mm
Current - Output :
300mA
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage 1 :
4.4V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Input Voltage (Min) :
2V
Pin Count :
5
Output Voltage1-Min :
4.356V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
PSRR :
65dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.4V
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 100mA
FIXED
Output Voltage1-Max :
4.444V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Length :
2.9mm
Datasheets
S-1132B44-M5T1U
ABLIC S-1132B44-M5T1U
Enable Fixed 0.95mm PMIC S-1132 Series 5 SC-74A, SOT-753
S-1132B44-M5T1U Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In SC-74A, SOT-753 cases, it is packaged. This gadget has 5 terminations on it, each with a different function. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~85°C TA degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 300mA at the moment. 5 pins make up the sum of this IC voltage regulator. It belongs to the S-1132 Series of regulators.