S-1132B39-I6T2U
Mfr.Part #
S-1132B39-I6T2U
Description
IC REG LINEAR 3.9V 300MA SNT6A
Output Voltage1-Max :
3.939V
Terminal Pitch :
0.5mm
Input Voltage (Min) :
2V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
PSRR :
65dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 100mA
JESD-609 Code :
e3
Output Voltage 1 :
3.9V
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.9V
yes
Factory Lead Time :
18 Weeks
Current - Output :
300mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.5mm
Datasheets
S-1132B39-I6T2U
ABLIC S-1132B39-I6T2U
[Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1132B39-I6T2U] Overview
Introducing the ABLIC S-1132B39-I6T2U, a cutting-edge linear voltage regulator meticulously crafted to meet the demanding needs of modern electronic applications. Designed with precision and reliability in mind, this integrated circuit offers unparalleled performance in voltage regulation, delivering a stable output of 3.9V with a robust current handling capability of up to 300mA.
S-1132B39-I6T2U Features
  • Highly accurate voltage regulation
  • Output voltage: 3.9V
  • Maximum output current: 300mA
  • Compact SNT6A package for space-constrained applications
  • Low dropout voltage for improved efficiency
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C