S-1132B23-I6T2U
Mfr.Part #
S-1132B23-I6T2U
Description
IC REG LINEAR 2.3V 300MA SNT6A
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Height Seated (Max) :
0.5mm
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Output Voltage 1 :
2.3V
Current - Output :
300mA
Voltage Dropout (Max) :
0.23V @ 100mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.3V
Input Voltage (Min) :
2V
Terminal Pitch :
0.5mm
6-SMD, Flat Leads
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage1-Max :
2.323V
Output Voltage1-Min :
2.277V
JESD-609 Code :
e3
PSRR :
70dB (1kHz)
Datasheets
S-1132B23-I6T2U
ABLIC S-1132B23-I6T2U
Enable Fixed 0.5mm PMIC S-1132 Series 6 6-SMD, Flat Leads
S-1132B23-I6T2U Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a 6-SMD, Flat Leads package. There are 6 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~85°C TA degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 300mA. IC voltage regulator has a sum of 6 pins. It is part of the S-1132 Series.