S-1132B17-M5T1U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-1132B17-M5T1U
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.7V 300MA SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) :
0.58V @ 100mA
Number of Regulators :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Configuration :
Positive
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.7V
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Pin Count :
5
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Control Features :
Enable
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Length :
2.9mm
Current - Supply (Max) :
40μA
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
S-1132
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Type :
FIXED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
PSRR :
70dB (1kHz)
Protection Features :
Over Current
Input Voltage (Min) :
2V
Number of Terminations :
5
Output Voltage 1 :
1.7V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Pitch :
0.95mm
Datasheets
S-1132B17-M5T1U
ABLIC S-1132B17-M5T1U
Enable Fixed 0.95mm PMIC S-1132 Series 5 SC-74A, SOT-753
S-1132B17-M5T1U Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A SC-74A, SOT-753 case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 5 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~85°C TA degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 300mA. There are 5 pins in total in this voltage regulator IC. Among the S-1132 Series, the IC voltage regulator is one of the most popular models.