S-1132B17-I6T2G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-1132B17-I6T2G
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.7V 300MA SNT6A
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Terminal Pitch :
0.5mm
Control Features :
Enable
JESD-30 Code :
R-PDSO-F6
Current - Output :
300mA
Protection Features :
Over Current
Package / Case :
6-SMD, Flat Leads
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminations :
6
JESD-609 Code :
e6
Pin Count :
6
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height Seated (Max) :
0.5mm
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Current - Supply (Max) :
40μA
Series :
S-1132
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.7V
Output Type :
FIXED
Output Voltage 1 :
1.7V
Number of Functions :
1
Number of Regulators :
1
PSRR :
70dB (1kHz)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Dropout (Max) :
0.58V @ 100mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Input Voltage (Min) :
2V
Output Configuration :
Positive
Datasheets
S-1132B17-I6T2G
ABLIC S-1132B17-I6T2G
Enable Fixed 0.5mm PMIC S-1132 Series 6 6-SMD, Flat Leads
S-1132B17-I6T2G Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In 6-SMD, Flat Leads cases, it is packaged. This gadget has 6 terminations on it, each with a different function. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~85°C TA degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 300mA at the moment. 6 pins make up the sum of this IC voltage regulator. It belongs to the S-1132 Series of regulators.