S-1131B48UC-N5HTFU
Mfr.Part #
S-1131B48UC-N5HTFU
Package / Case
SOT-89-5/6
Description
IC REG LINEAR 4.8V 300MA SOT89-5
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Output Voltage1-Min :
4.704V
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage Dropout (Max) :
0.28V @ 100mA
Package / Case :
SOT-89-5/6
PSRR :
70dB (1kHz)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Current - Output :
300mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.8V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Current - Supply (Max) :
65μA
Tape and Reel (TR)
Width :
2.5mm
Terminal Form :
Flat
Series :
S-1131
Output Voltage1-Max :
4.896V
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Input Voltage (Min) :
2V
Length :
4.5mm
Output Voltage 1 :
4.8V