S-1122B55MC-L9OTFG
Mfr.Part #
S-1122B55MC-L9OTFG
Description
IC REG LINEAR 5.5V 150MA SOT23-5
Voltage Dropout (Max) :
0.26V @ 100mA
Current - Output :
150mA
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Input Voltage (Min) :
2V
Terminal Position :
Dual
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Gull wing
Series :
S-1122
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5.5V
Output Voltage1-Min :
5.445V
Output Voltage1-Max :
5.555V
Output Voltage 1 :
5.5V
Length :
2.9mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
PSRR :
80dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) :
6.5V
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
5
Terminal Pitch :
0.95mm
Number of Regulators :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
yes
RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Number of Terminations :
5
ABLIC S-1122B55MC-L9OTFG
Enable Fixed 0.95mm PMIC S-1122 Series 5 SC-74A, SOT-753
S-1122B55MC-L9OTFG Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a SC-74A, SOT-753 case with the integrated voltage regulator. There are 5 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~85°C TA degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. There is an 150mAmp current output on this voltage regulator IC. It has a total of 5 pins on IC voltage regulator. This regulator IC is a part of the S-1122 Series.