S-1122B39MC-L8YTFG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-1122B39MC-L8YTFG
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.9V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Voltage 1 :
3.9V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.9V
Output Configuration :
Positive
Surface Mount :
yes
Current - Supply (Max) :
90μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
2.9mm
Voltage Dropout (Max) :
0.26V @ 100mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Series :
S-1122
Input Voltage (Min) :
2V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Regulators :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Output Voltage1-Max :
3.939V
Terminal Pitch :
0.95mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
5
Pbfree Code :
yes
Control Features :
Enable
Protection Features :
Over Current
Current - Output :
150mA
Output Type :
FIXED
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
PSRR :
80dB (1kHz)
Pin Count :
5
Number of Functions :
1
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
ABLIC S-1122B39MC-L8YTFG
Enable Fixed 0.95mm PMIC S-1122 Series 5 SC-74A, SOT-753
S-1122B39MC-L8YTFG Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A SC-74A, SOT-753 case contains the Liner IC. In total, there are 5 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~85°C TA degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 150mA. There are 5 pins in total on this board. In fact, it is voltage regulator IC of the S-1122 Series of cameras.