S-1122B18MC-L8DTFG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-1122B18MC-L8DTFG
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Series :
S-1122
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
yes
Current - Output :
150mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
2.9mm
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Output Voltage 1 :
1.8V
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Number of Regulators :
1
Number of Terminations :
5
Terminal Pitch :
0.95mm
ECCN Code :
EAR99
Current - Supply (Max) :
90μA
Output Configuration :
Positive
Mounting Type :
Surface Mount
Output Type :
FIXED
Voltage Dropout (Max) :
0.47V @ 100mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Pbfree Code :
yes
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
PSRR :
80dB (1kHz)
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
5
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Control Features :
Enable
Qualification Status :
Not Qualified
Protection Features :
Over Current
Input Voltage (Min) :
2V
ABLIC S-1122B18MC-L8DTFG
[Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1122B18MC-L8DTFG] Overview
Introducing the cutting-edge Voltage Regulator by ABLIC, the S-1122B18MC-L8DTFG. Designed with precision and reliability in mind, this integrated circuit (IC) stands out as a hallmark of superior engineering in the realm of electronic components. Boasting a nominal output voltage of 1.8V and a maximum output current of 150mA, this linear regulator ensures stable power delivery for a variety of applications.
S-1122B18MC-L8DTFG Features
  • Precision voltage regulation at 1.8V
  • Maximum output current of 150mA