S-1112B54PI-L7NTFU
Mfr.Part #
S-1112B54PI-L7NTFU
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Description
IC REG LINEAR 5.4V 150MA SNT6A
PSRR :
80dB (1kHz)
Terminal Pitch :
0.5mm
Pin Count :
6
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5.4V
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.5mm
Output Voltage1-Min :
5.346V
Current - Output :
150mA
Input Voltage (Min) :
2V
90μA
Output Voltage1-Max :
5.454V
Voltage Dropout (Max) :
0.26V @ 100mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
6-SMD, Flat Leads
JESD-30 Code :
R-PDSO-F6
Number of Terminations :
6
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Output Voltage 1 :
5.4V
ABLIC S-1112B54PI-L7NTFU
Enable Fixed 0.5mm PMIC S-1112 Series 6 6-SMD, Flat Leads
S-1112B54PI-L7NTFU Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In 6-SMD, Flat Leads cases, it is packaged. This gadget has 6 terminations on it, each with a different function. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~85°C TA degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 150mA at the moment. 6 pins make up the sum of this IC voltage regulator. It belongs to the S-1112 Series of regulators.