S-1112B36PI-L6VTFU
Mfr.Part #
S-1112B36PI-L6VTFU
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Description
IC REG LINEAR 3.6V 150MA SNT6A
Number of Terminations :
6
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Package / Case :
6-SMD, Flat Leads
1
Output Voltage1-Max :
3.636V
PSRR :
80dB (1kHz)
Input Voltage (Min) :
2V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.6V
18 Weeks
Height Seated (Max) :
0.5mm
Output Voltage1-Min :
3.564V
Output Voltage 1 :
3.6V
Voltage Dropout (Max) :
0.26V @ 100mA
Pin Count :
6
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
JESD-30 Code :
R-PDSO-F6
Terminal Pitch :
0.5mm
Current - Output :
150mA
1
ABLIC S-1112B36PI-L6VTFU
Enable Fixed 0.5mm PMIC S-1112 Series 6 6-SMD, Flat Leads
S-1112B36PI-L6VTFU Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a 6-SMD, Flat Leads case with the integrated voltage regulator. There are 6 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~85°C TA degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. There is an 150mAmp current output on this voltage regulator IC. It has a total of 6 pins on IC voltage regulator. This regulator IC is a part of the S-1112 Series.