S-1112B17MC-L6CTFU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-1112B17MC-L6CTFU
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.7V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
5
PSRR :
80dB (1kHz)
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Terminal Pitch :
0.95mm
Number of Terminations :
5
Protection Features :
Over Current
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Series :
S-1112
Voltage Dropout (Max) :
0.47V @ 100mA
Output Type :
FIXED
Control Features :
Enable
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.7V
Terminal Form :
Gull wing
Number of Functions :
1
Output Configuration :
Positive
Output Voltage 1 :
1.7V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Regulators :
1
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Current - Supply (Max) :
90μA
Length :
2.9mm
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin
Input Voltage (Min) :
2V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
ABLIC S-1112B17MC-L6CTFU
[Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1112B17MC-L6CTFU] Overview
With a nominal output voltage of 1.7V and a current rating of 150mA, the S-1112B17MC-L6CTFU offers unparalleled reliability and efficiency in voltage regulation. Its compact SOT235 package further enhances its versatility, making it an ideal choice for a wide range of applications where space is at a premium.
S-1112B17MC-L6CTFU Features
  • Stable output voltage of 1.7V
  • High precision with minimal voltage fluctuations
  • Low dropout voltage for enhanced efficiency
  • Compact SOT235 package for space-constrained applications
  • Wide operating temperature range for versatile deployment
  • 150mA current rating for robust performance