RZF1-1A6-L048
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RZF1-1A6-L048
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V
Stock
395
In Stock :
395
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Type :
General Purpose Relays
Base Product Number :
TVS06RK
Shielding :
Shielded
Maximum Pick-Up Voltage :
33.6 VDC
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Height :
17.7 mm
Termination :
Crimp
Maximum Power Rating :
4000 VA
Mounting Style :
Panel Mount
Release Time :
6 ms
Minimum Dropout Voltage :
4.8 VDC
Contact Current Rating :
16 A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
E
Contact Arrangement :
SPST-NO
Type :
Power Relay
Insert Material :
Thermoplastic
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Pin Count :
4
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Coil Insulation :
Class F
Width :
12.6 mm
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
Coil Current :
11 mA
Contact Form :
SPST (1 Form A)
Contact Termination :
Solder Pin
Length :
28.9 mm
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Product Category :
General Purpose Relays
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Product :
Power Relays
Operate Time :
8 ms
Mounting :
Through Hole
Cable Opening :
Brand :
TE Connectivity / Schrack
Primary Material :
Metal
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Subcategory :
Relays
Termination Method :
PC Pins
Coil Voltage :
48 VDC
Backshell Material, Plating :
TE Connectivity
Ingress Protection :
Environment Resistant
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Coil Type :
Non-Latching
Product Status :
Active
Relay Construction :
Non-Latching
Current Rating (Amps) :
Features :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Shell Size - Insert :
21-35
Color :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Rating (Current) :
16 A
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS :
Details
Voltage Rating :
Switching Voltage :
400 VAC
Fastening Type :
Threaded
Coil Resistance :
4347 Ohm