RZ3A60A55P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RZ3A60A55P
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
RZ 55A 600V AC IP + OVER TEMP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Solid State Relays
Modular version :
No
Circuit :
3PST-NO (3 Form A)
Rated control supply voltage at AC 60 Hz :
Voltage - Input :
24 ~ 275VAC, 24 ~ 50VDC
Series :
RZ
Supplier Device Package :
Brand :
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS :
Details
Output Type :
AC, Zero Cross
Product Category :
Solid State Relays - Industrial Mount
Product Type :
SSR - Solid State Relays
Voltage type for actuating :
AC/DC
Rated control supply voltage at DC :
Package / Case :
Module
Rated control supply voltage at AC 50 Hz :
Product Status :
Active
Voltage - Load :
42 V ~ 660 V
Product :
Three Phase Relays
Termination Style :
Screw Terminal
Package :
Box
Subcategory :
Relays
Load Current :
55 A