RWR78SR499FRB12
Mfr.Part #
RWR78SR499FRB12
Description
RES 0.499 OHM 10W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Max Power Dissipation :
10W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Diameter :
7.92mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
10W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
499mOhm
Datasheets
RWR78SR499FRB12
Vishay / Dale RWR78SR499FRB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 499mOhm, Wirewound,