RWR78S56R0FRB12
Mfr.Part #
RWR78S56R0FRB12
Description
RES 56 OHM 10W 1% WW AXIAL
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
56Ohms
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
10W
Contact Plating :
Lead, Tin
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
7.92mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Published :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
10W
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
9.53mm
Power (Watts) :
10W
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Length :
45.212mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RWR78S56R0FRB12
Vishay / Dale RWR78S56R0FRB12
Through Hole 56Ohms, 10W, Wirewound,