RWR78S4751FRBSL
Mfr.Part #
RWR78S4751FRBSL
Description
RES 4.75K OHM 10W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Subcategory :
Cable Assemblies
Tolerance :
±1%
Brand :
Amphenol CONEC
Other Names :
RWR78S4751FRBSL-MIL
Resistance :
4.75 kOhms
Height - Seated (Max) :
Amphenol
Failure Rate :
R (0.01%)
Number of Terminations :
2
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package :
Product Type :
Sensor Cables / Actuator Cables
Size / Dimension :
0.375 Dia x 1.780 L (9.53mm x 45.21mm)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Product Category :
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR78S
Features :
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
10W
Datasheets
RWR78S4751FRBSL
Vishay / Dale RWR78S4751FRBSL
4.75 kOhms, 10W, Wirewound,