RWR78S4750FRRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR78S4750FRRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 475 OHM 10W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
10W
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Length :
45.212mm
Power (Watts) :
10W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Axial
Failure Rate :
R (0.01%)
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR78S
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
22 Weeks
Package / Case :
Feature :
Military, Moisture Resistant
Width :
9.53mm
Composition :
Wirewound
Power Rating :
10W
Resistance :
475Ohms
Datasheets
RWR78S4750FRRSL
Vishay / Dale RWR78S4750FRRSL
475Ohms, 10W, Wirewound,