RWR78S4020FSB12
Mfr.Part #
RWR78S4020FSB12
Description
RES 402 OHM 10W 1% WW AXIAL
Military, MIL-PRF-39007, RWR78S
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Operating Temperature :
250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
10W
Resistance :
402Ohms
Package / Case :
Axial
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Composition :
Wirewound
Diameter :
7.92mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Width :
9.53mm
Lead Length :
38.1mm
Length :
45.212mm
Power Rating :
10W
Power (Watts) :
10W
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mount :
Through Hole
Datasheets
RWR78S4020FSB12
Vishay / Dale RWR78S4020FSB12
Through Hole 402Ohms, 10W, Wirewound,