RWR78S36R5FRB12
Mfr.Part #
RWR78S36R5FRB12
Description
RES 36.5 OHM 10W 1% WW AXIAL
Power (Watts) :
10W
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Max Operating Temperature :
250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
22 Weeks
Resistance :
36.5Ohms
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
10W
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
45.21mm
Radiation Hardening :
No
Diameter :
7.92mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Termination :
Max Power Dissipation :
10W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
9.53mm
Datasheets
RWR78S36R5FRB12
Vishay / Dale RWR78S36R5FRB12
Through Hole 36.5Ohms, 10W, Wirewound,