RWR78S2R15BRRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR78S2R15BRRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.15 OHM 10W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Length :
45.212mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Power (Watts) :
10W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR78S
Power Rating :
10W
Failure Rate :
R (0.01%)
Supplier Device Package :
Axial
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Contains Lead
Lead Length :
38.1mm
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
2.15Ohms
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
10W
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
9.53mm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
39 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Package / Case :
Datasheets
RWR78S2R15BRRSL
Vishay / Dale RWR78S2R15BRRSL
2.15Ohms, 10W, Wirewound,