RWR78S28R0FRBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR78S28R0FRBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 28 OHM 10W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
10W
Factory Lead Time :
22 Weeks
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±1%
Power Rating :
10W
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Length :
45.212mm
Resistance :
28Ohms
Failure Rate :
R (0.01%)
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Lead Length :
38.1mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR78S
Supplier Device Package :
Axial
Max Power Dissipation :
10W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
9.53mm
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Datasheets
RWR78S28R0FRBSL
Vishay / Dale RWR78S28R0FRBSL
28Ohms, 10W, Wirewound,