RWR78S19R1FRB12
Mfr.Part #
RWR78S19R1FRB12
Description
RES 19.1 OHM 10W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
22 Weeks
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Power (Watts) :
10W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
7.92mm
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
10W
Length :
45.212mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
10W
Width :
9.53mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
19.1Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
250°C
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR78S19R1FRB12
Vishay / Dale RWR78S19R1FRB12
Through Hole 19.1Ohms, 10W, Wirewound,