RWR78N8R06FRB12
Mfr.Part #
RWR78N8R06FRB12
Description
RES 8.06 OHM 10W 1% WW AXIAL
Resistance :
8.06Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
10W
Tolerance :
±1%
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Width :
9.53mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR78N
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
10W
Factory Lead Time :
39 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Length :
45.212mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Diameter :
7.92mm
Package / Case :
Power (Watts) :
10W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Datasheets
RWR78N8R06FRB12
Vishay / Dale RWR78N8R06FRB12
Through Hole 8.06Ohms, 10W, Wirewound,