RWR78N42R2FRB12
Mfr.Part #
RWR78N42R2FRB12
Description
RES 42.2 OHM 10W 1% WW AXIAL
Power (Watts) :
10W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR78N
Resistance :
42.2Ohms
Power Rating :
10W
Length :
45.212mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Diameter :
7.92mm
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Width :
9.53mm
Max Power Dissipation :
10W
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR78N42R2FRB12
Vishay / Dale RWR78N42R2FRB12
Through Hole 42.2Ohms, 10W, Wirewound,