RWR78N41R2FRB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR78N41R2FRB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 41.2 OHM 10W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
250°C
Diameter :
7.92mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
10W
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Terminations :
2
Published :
Composition :
Wirewound
Power (Watts) :
10W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR78N
Resistance :
41.2Ohms
Length :
45.212mm
Failure Rate :
R (0.01%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Width :
9.53mm
Supplier Device Package :
Power Rating :
10W
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
RWR78N41R2FRB12
Vishay / Dale RWR78N41R2FRB12
Through Hole 41.2Ohms, 10W, Wirewound,