RWR78N1101FRB12
Mfr.Part #
RWR78N1101FRB12
Description
RES 1.1K OHM 10W 1% WW AXIAL
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
10W
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Length :
38.1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
9.53mm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
10W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Diameter :
7.92mm
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Mount :
Through Hole
Length :
45.212mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
1.1kOhms
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
10W
Datasheets
RWR78N1101FRB12
Vishay / Dale RWR78N1101FRB12
Through Hole 1.1kOhms, 10W, Wirewound,